BMW 2 Gran Coupé ma trafić do kierowcy, który chce kompaktowego auta premium, ale nie chce rezygnować z eleganckiej sylwetki i mocniejszych silników. W tym modelu liczą się jednak nie tylko wygląd i znaczek na masce, lecz także wybór właściwej wersji, realne koszty eksploatacji, ilość miejsca z tyłu oraz różnice między napędem przednim a xDrive. Poniżej zbieram najważniejsze dane, mocne i słabsze strony oraz praktyczne wskazówki zakupowe.
Najważniejsze informacje o kompaktowym Gran Coupé BMW
- Nowa generacja F74 ma 4546 mm długości, rozstaw osi 2670 mm i bagażnik o pojemności do 430 l.
- Gama silnikowa obejmuje benzynowe 216 i 220, hybrydę mild hybrid 223 xDrive, diesle 218d i 220d oraz sportowe M235 xDrive.
- Ceny nowego auta zaczynają się od około 146 500 zł za BMW 216 Gran Coupé, bez kosztów opcji i transportu.
- Najbardziej uniwersalnym wyborem pozostaje BMW 220 Gran Coupé, natomiast na długie trasy lepiej pasują wersje wysokoprężne.
- Euro NCAP przyznał cztery gwiazdki w ocenie z 2025 roku, dlatego warto dokładnie sprawdzić zakres systemów bezpieczeństwa w wybranej konfiguracji.

Co naprawdę oferuje BMW serii 2 Gran Coupé
Aktualna generacja, oznaczona kodem F74, jest czterodrzwiową limuzyną o sportowej linii dachu. To samochód spokrewniony technicznie z kompaktową serią 1, a nie z tylnonapędowym BMW serii 2 Coupé. Ta różnica ma znaczenie, bo Gran Coupé oferuje więcej miejsca i łatwiejsze użytkowanie na co dzień, ale nie daje dokładnie tego samego charakteru prowadzenia.
Nadwozie ma 4546 mm długości i 1800 mm szerokości, więc auto dobrze odnajduje się w mieście, choć przy parkowaniu warto pamiętać o szerokości z lusterkami wynoszącej około 2070 mm. Rozstaw osi 2670 mm pomaga wygospodarować przyzwoitą przestrzeń dla pasażerów, ale opadająca linia dachu ogranicza wygodę wyższych osób na tylnej kanapie.
Największą zaletą tego modelu jest połączenie reprezentacyjnego wyglądu z rozsądną funkcjonalnością. Wsiadanie do tyłu jest łatwiejsze niż w klasycznym coupé, a duża klapa bagażnika pozwala wygodnie wkładać większe przedmioty. Ja traktuję ten samochód jako ciekawą alternatywę dla klasycznego hatchbacka, ale tylko wtedy, gdy właściciel nie potrzebuje maksymalnej przestrzeni nad głową.
Silniki i wersje, które mają sens w Polsce
Oferta jest szeroka, choć poszczególne warianty wyraźnie kierują auto do różnych odbiorców. Bazowe BMW 216 wystarcza do spokojnej jazdy miejskiej, BMW 220 daje lepszy kompromis osiągów i kosztów, a M235 xDrive jest już samochodem dla kierowcy, który chce przede wszystkim mocnych wrażeń.
| Wersja | Moc | Napęd | Charakter |
|---|---|---|---|
| BMW 216 Gran Coupé | 122 KM | Przedni | Najtańsza opcja, głównie do miasta i spokojnych tras |
| BMW 220 Gran Coupé | 170 KM | Przedni | Najlepszy kompromis osiągów, komfortu i ceny |
| BMW 223 xDrive Gran Coupé | 218 KM systemowo | Napęd na cztery koła | Szybka, uniwersalna wersja z układem mild hybrid |
| BMW 218d Gran Coupé | 150 KM | Przedni | Oszczędny wybór dla osób pokonujących dużo kilometrów |
| BMW 220d Gran Coupé | 163 KM | Przedni | Najlepszy do autostrad i długich tras |
| BMW M235 xDrive Gran Coupé | 300 KM | Napęd na cztery koła | Sportowa odmiana z przyspieszeniem 0-100 km/h w 4,9 s |
BMW 216 korzysta z trzycylindrowego silnika o pojemności 1,5 l i rozwija 122 KM. Producent podaje przyspieszenie do 100 km/h w 9,9 s, co nie brzmi imponująco, ale w codziennym ruchu miejskim jest wystarczające. Nie wybrałbym tej wersji do częstego podróżowania z kompletem pasażerów i bagażem, ponieważ zapas mocy będzie wtedy ograniczony.
Wariant 220 ma 170 KM i układ mild hybrid, czyli niewielki silnik elektryczny wspierający jednostkę spalinową podczas ruszania i przyspieszania. Według danych BMW Polska zużycie paliwa wynosi około 5,2-5,4 l/100 km WLTP, a sprint do 100 km/h zajmuje 7,9 s. To wersja, którą najłatwiej polecić większości kierowców, ponieważ zapewnia żwawe reakcje bez kosztów i twardego charakteru M235.
Diesle 218d i 220d nadal mają sens, ale tylko przy odpowiednim profilu jazdy. Jeżeli samochód będzie pokonywał głównie krótkie odcinki po mieście, filtr cząstek stałych i układ oczyszczania spalin mogą zwiększyć ryzyko drogich napraw. Przy przebiegach rzędu 25-30 tys. km rocznie, z dużym udziałem tras pozamiejskich, 220d może natomiast zużywać wyraźnie mniej paliwa niż porównywalna wersja benzynowa.
M235 xDrive ma 300 KM, napęd na cztery koła i automatyczną skrzynię biegów. Osiągi są bardzo dobre, ale dopłata nie kończy się na cenie zakupu. Trzeba doliczyć droższe opony, wyższe ubezpieczenie i większe zużycie paliwa, które według WLTP wynosi około 7,5-8,0 l/100 km.
Jak prowadzi się ten model i ile może spalać
Najważniejsza rzecz podczas jazdy to charakter napędu. Wersje z napędem na przednią oś są stabilne i przewidywalne, ale przy mocniejszym wciśnięciu gazu na mokrej nawierzchni mogą wykazywać lekką tendencję do wyciągania kierownicy z rąk. Dla spokojnego kierowcy nie będzie to problem, jednak osoba oczekująca klasycznych doznań BMW może poczuć niedosyt.
BMW 220 jest szybkie w codziennych sytuacjach. Dobrze radzi sobie podczas włączania się do ruchu i wyprzedzania, a automatyczna skrzynia ogranicza zmęczenie w korkach. Z mojego punktu widzenia to właśnie ten wariant najlepiej pokazuje, dla kogo zaprojektowano Gran Coupé: ma być komfortowe rano w drodze do pracy, ale nie ospałe podczas jazdy po krętej drodze.
Wartości WLTP traktuję jako punkt odniesienia, a nie obietnicę wyniku z dystrybutora. W spokojnej trasie różnica względem katalogu może być niewielka, natomiast w mieście, zimą albo przy szybkiej jeździe autostradowej spalanie często rośnie o 1-2 l/100 km. W M235 dodatkowe zużycie paliwa jest naturalną ceną za osiągi, a w 223 xDrive dochodzi masa układu napędu na cztery koła.
Zawieszenie w sportowo skonfigurowanych egzemplarzach może być twarde, szczególnie na dużych felgach i oponach o niskim profilu. Dlatego przed zakupem nie ograniczam jazdy próbnej do kilku minut w centrum miasta. Trzeba przejechać po nierównej drodze, sprawdzić pracę skrzyni przy małej prędkości i ocenić, czy komfort odpowiada codziennym trasom.
Wnętrze, bagażnik i codzienna praktyczność
Kabina jest nowoczesna i mocno cyfrowa. Kierowca dostaje szeroki zestaw ekranów, rozbudowane menu oraz liczne systemy wsparcia. Podoba mi się uporządkowany charakter kokpitu, ale osoby przyzwyczajone do fizycznych przycisków mogą potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do obsługi części funkcji z poziomu ekranu.
Standardowy bagażnik ma 430 l, co wystarcza na zakupy, walizki dwóch osób i większość codziennych zadań. W odmianie 223 xDrive jego pojemność spada do około 360 l, ponieważ część miejsca zajmuje układ hybrydowy. To ważny szczegół, którego nie widać w materiałach promocyjnych, a który może mieć znaczenie dla rodziny korzystającej z dużego wózka lub kilku walizek.
Przednia część kabiny zapewnia dobre warunki także dla wysokich kierowców. Z tyłu jest poprawnie, lecz nie rewelacyjnie. Przy wzroście powyżej 185 cm osoby siedzące na tylnej kanapie mogą narzekać na mniejszą przestrzeń nad głową i ograniczoną widoczność przez małe boczne szyby.
Wyposażenie dodatkowe potrafi mocno zmienić cenę samochodu. Pakiety z lepszymi reflektorami, kamerami, adaptacyjnym tempomatem, podgrzewanymi fotelami i sportowym zawieszeniem są kuszące, ale łatwo podnieść wartość auta o kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przy konfiguracji pilnuję przede wszystkim elementów wpływających na bezpieczeństwo i komfort, a dopiero później dodatków stylistycznych.
Nowe czy używane Gran Coupé
Cennik nowego modelu otwiera BMW 216 Gran Coupé za około 146 500 zł. BMW Polska zaznacza, że jest to cena rekomendowana, bez części opcji i kosztów transportu, dlatego realna konfiguracja szybko może przekroczyć 160 tys. zł. Wersja 218d zaczyna się od około 175 tys. zł, a mocniejsze odmiany wymagają jeszcze większego budżetu.
Zakup nowego egzemplarza ma sens, jeśli zależy mi na pełnej historii auta, gwarancji i możliwości dobrania wyposażenia. Przy finansowaniu trzeba jednak patrzeć na całkowity koszt umowy, a nie tylko na wysokość miesięcznej raty. Niska rata może wynikać z wysokiej wpłaty początkowej, dużej wartości końcowej albo ograniczonego przebiegu.
Na rynku wtórnym można znaleźć także poprzednią generację F44. Jest ona krótsza i różni się rozwiązaniami technicznymi, stylistyką wnętrza oraz gamą silników. Nie traktowałbym jej automatycznie jako gorszej, ale podczas oględzin trzeba dokładnie ustalić, czy oglądany samochód jest poprzednikiem, czy nowszym F74.
Przeczytaj również: BMW Serii 1 M Pakiet: Czy warto? Analiza, koszty, na co uważać.
Co sprawdzić przed zakupem używanego egzemplarza
- Historię serwisową i numer VIN, szczególnie przy samochodach sprowadzonych z zagranicy.
- Pracę automatycznej skrzyni podczas ruszania, manewrowania i powolnej jazdy w korku.
- Stan opon i felg, bo duże koła są drogie, a nierówności mogą uszkodzić zawieszenie.
- Działanie kamer, radarów i asystentów, których kalibracja po kolizji może kosztować kilka tysięcy złotych.
- Rozruch zimnego silnika, poziom hałasu oraz ewentualne drgania na biegu jałowym.
Nie kupowałbym używanego Gran Coupé bez niezależnych oględzin. Nawet jeśli auto wygląda idealnie, pomiar lakieru, kontrola podwozia i diagnostyka komputerowa są tańsze niż naprawa skutków poważnej kolizji lub zaniedbanego serwisu.
Bezpieczeństwo i wyposażenie, których nie warto pomijać
W ocenie Euro NCAP z 2025 roku model otrzymał cztery gwiazdki. Wynik nie oznacza braku bezpieczeństwa, ale pokazuje, że warto sprawdzić dokładny poziom wyposażenia konkretnego samochodu, zwłaszcza działanie systemów rozpoznawania ograniczeń prędkości, monitorowania kierowcy i automatycznego hamowania.
W praktyce najbardziej doceniam adaptacyjny tempomat, dobre reflektory, kamerę cofania oraz system ostrzegania o pojeździe w martwym polu. Elementy stylistyczne, takie jak większe felgi czy pakiet M Sport, poprawiają wygląd, ale nie zwiększają realnie wygody w codziennej jeździe.
Przy wyborze auta używanego nie zakładam, że każdy egzemplarz ma identyczny zestaw asystentów. BMW często oferowano z różnymi pakietami, dlatego najlepiej sprawdzić wyposażenie po numerze VIN i porównać je z faktycznym stanem samochodu. Brak konkretnego systemu może być ważniejszy niż atrakcyjny kolor nadwozia.
Którą wersję wybrałbym dla konkretnego kierowcy
Do miasta i krótkich dojazdów wystarczy BMW 216, ale oszczędność na zakupie trzeba zestawić z przeciętnymi osiągami przy pełnym obciążeniu. Dla większości osób rozsądniejszym wyborem będzie BMW 220 Gran Coupé, ponieważ oferuje wyraźnie lepszą dynamikę, a jego spalanie nadal pozostaje rozsądne.
Przy dużych przebiegach wybrałbym 218d albo 220d, pod warunkiem że samochód będzie regularnie jeździł w dłuższe trasy. 223 xDrive ma sens dla kierowcy, który często porusza się zimą po śliskich drogach i chce połączyć lepszą trakcję z szybką reakcją na gaz.
M235 xDrive jest najbardziej efektowny, ale nie jest najbardziej racjonalny. To propozycja dla osoby, która świadomie akceptuje wyższe koszty i twardsze zawieszenie, bo właśnie osiągi są dla niej najważniejszym powodem zakupu. Ja nie dopłacałbym do tej wersji tylko po to, aby mieć najmocniejszy wariant w cenniku.
Najważniejsza decyzja przed zakupem BMW serii 2 Gran Coupé
Gran Coupé najlepiej sprawdza się jako kompaktowe auto premium dla jednej lub dwóch osób, które potrzebują czterech drzwi, dobrego wyposażenia i bardziej eleganckiej sylwetki niż w hatchbacku. Najbardziej uniwersalny jest BMW 220, diesel ma sens przy dużych przebiegach, a M235 pozostaje wyborem emocjonalnym.
Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym trzy rzeczy: realną konfigurację wyposażenia, przestrzeń na tylnej kanapie i pełny koszt użytkowania. Właśnie te elementy decydują, czy efektowne BMW będzie wygodnym samochodem na co dzień, czy tylko atrakcyjnie wyglądającym kompromisem.