Gdy luksusowy SUV ma przyspieszać jak samochód sportowy, a przy tym zabierać rodzinę i bagaż na weekend, kompromisy stają się nieuniknione. BMW X6 M łączy potężny silnik V8, napęd M xDrive i sylwetkę SUV-a coupé, ale kosztuje tyle, że przed zakupem trzeba dokładnie wiedzieć, za co się płaci. Poniżej zebrałem najważniejsze dane, realne zalety, ograniczenia oraz różnice względem spokojniejszego X6 M60i.
Najważniejsze informacje o sportowym SUV-ie BMW
- 625 KM i 750 Nm zapewniają przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,9 s.
- Cena startuje od 770 000 zł, zanim zaczniemy dobierać kosztowne opcje.
- Silnik 4.4 V8 współpracuje z 8-biegową skrzynią M Steptronic i napędem M xDrive.
- Oficjalne zużycie paliwa wynosi 12,8-12,6 l/100 km WLTP, ale dynamiczna jazda oznacza wyraźnie wyższe wartości.
- Bagażnik ma 580 l, a po złożeniu kanapy jego pojemność rośnie do 1530 l.

Co dokładnie kupujesz, wybierając X6 M Competition
To nie jest jedynie X6 z mocniejszym silnikiem i sportowym pakietem stylistycznym. Wersja Competition otrzymuje pełnoprawny układ napędowy BMW M, obejmujący silnik V8, specjalnie zestrojone zawieszenie, aktywny mechanizm różnicowy oraz rozbudowane ustawienia pracy napędu.
Pod maską pracuje benzynowa jednostka 4.4 V8 M TwinPower Turbo wspomagana instalacją 48 V. Układ mild hybrid nie pozwala jeździć wyłącznie na prądzie, ale poprawia reakcję napędu i sprawność podczas hamowania oraz ruszania. W praktyce kierowca dostaje 625 KM, 750 Nm i bardzo bezpośrednią reakcję na gaz.
| Parametr | BMW X6 M Competition |
|---|---|
| Moc maksymalna | 460 kW, czyli 625 KM |
| Maksymalny moment obrotowy | 750 Nm |
| Przyspieszenie 0-100 km/h | 3,9 s |
| Prędkość maksymalna | 250 km/h, opcjonalnie 290 km/h |
| Skrzynia biegów | 8-biegowa M Steptronic z Drivelogic |
| Napęd | M xDrive z aktywnym mechanizmem różnicowym M |
| Zużycie WLTP | 12,8-12,6 l/100 km |
Według aktualnych danych BMW Polska cena katalogowa zaczyna się od 770 000 zł. To kwota za samochód bazowy, dlatego indywidualna konfiguracja może szybko podnieść rachunek. Moim zdaniem już na tym etapie trzeba traktować ten model jako auto dla osoby, która świadomie wybiera osiągi i charakter, a nie po prostu najdroższą wersję popularnego SUV-a.
Osiągi robią wrażenie, lecz najważniejszy jest cały układ jezdny
Sam wynik 3,9 s do 100 km/h nie oddaje charakteru tego samochodu. X6 M Competition nie tylko gwałtownie rusza, ale też bardzo sprawnie przenosi moc na asfalt. Napęd M xDrive może pracować w kilku konfiguracjach, a tryb 4WD Sport kieruje większą część momentu na tylną oś.
To rozwiązanie daje kierowcy większą swobodę na torze i przy dynamicznej jeździe na suchej nawierzchni. Nie oznacza jednak, że auto staje się lekkim tylnonapędowym coupé. Masa i wysoka pozycja za kierownicą pozostają wyczuwalne, dlatego największe wrażenie robi stabilność, trakcja oraz skuteczność hamowania, a nie lekkość prowadzenia.
Ośmiobiegowa skrzynia M Steptronic z systemem Drivelogic pozwala ustawić szybkość zmiany biegów zgodnie z własnymi preferencjami. W trybie komfortowym potrafi działać płynnie, natomiast po wybraniu sportowych ustawień reaguje zdecydowanie i utrzymuje silnik w zakresie najwyższej gotowości. Przyciski M1 i M2 na kierownicy pozwalają zapisać dwa własne zestawy ustawień.
Producent podaje prędkość maksymalną 250 km/h, a z pakietem M Driver może ona wzrosnąć do 290 km/h. Taki dodatek ma większy sens dla osób regularnie odwiedzających niemieckie autostrady lub tor niż dla kierowcy poruszającego się głównie po polskich drogach.
Komfort i praktyczność mają tutaj swoje granice
X6 M jest ogromnym samochodem. Ma 4948 mm długości, 2019 mm szerokości i 1695 mm wysokości, więc w ciasnym garażu lub na miejskim parkingu jego rozmiary szybko przestają być abstrakcyjną liczbą. Kamera 360 stopni, asystenci parkowania i dobra widoczność z przodu są przydatne, ale nie zmieniają fizycznych wymiarów nadwozia.
Pod względem użytkowym sytuacja wygląda lepiej, niż sugeruje sportowa sylwetka. Bagażnik oferuje 580 l, a po złożeniu tylnej kanapy aż 1530 l. Na rodzinny wyjazd, zakupy czy przewóz większego sprzętu to wystarczające wartości, choć opadająca linia dachu ogranicza wygodę pakowania wysokich przedmiotów.
Fotele M dobrze podtrzymują ciało i mają szeroki zakres regulacji. Wnętrze jest efektowne, nowoczesne i bogato wyposażone, ale ogromne koła oraz sztywne zestrojenie zawieszenia przypominają, że komfort nie był tu jedynym priorytetem. Na dobrej drodze samochód może być wygodny, lecz na popękanym polskim asfalcie nie będzie tak miękki jak standardowe X6.
Hak holowniczy może uciągnąć przyczepę o masie do 3000 kg, co zwiększa praktyczność auta. Trzeba jednak pamiętać, że holowanie ciężkiej przyczepy, zimowe warunki i dynamiczna jazda mocno zwiększą zużycie paliwa oraz obciążenie opon i hamulców.
Ile kosztuje eksploatacja i na co uważać przy zakupie
Oficjalne zużycie paliwa na poziomie 12,8-12,6 l/100 km wygląda rozsądnie tylko wtedy, gdy patrzymy na tabelę WLTP. W codziennym ruchu miejskim trzeba liczyć się z wynikiem około 15-20 l/100 km, a przy częstym wykorzystywaniu osiągów również z wyższymi wartościami.
Do silnika o takiej mocy podchodziłbym bez oszczędzania na paliwie. BMW wskazuje benzynę 98-oktanową jako właściwy wybór dla samochodów wysokowydajnych. Tańsze tankowanie nie zrekompensuje potencjalnych oszczędności, gdy samochód ma pracować pod dużym obciążeniem.
Dużym kosztem są także opony, hamulce i ubezpieczenie. Fabryczne koła mają zwykle 21 cali z przodu i 22 cale z tyłu, co poprawia wygląd oraz przyczepność, ale ogranicza wybór ogumienia i podnosi cenę kompletów. Przy zakupie używanego egzemplarza sprawdziłbym przede wszystkim stan opon, tarcz, klocków, zawieszenia pneumatycznego i historii serwisowej.
Przeczytaj również: BMW E60: Jakie ET dla felg 17 cali? RWD vs xDrive uniknij błędów!
Co sprawdzić przed zakupem używanego egzemplarza
- czy samochód miał regularnie wymieniany olej silnikowy i przekładniowy,
- czy skrzynia M Steptronic pracuje płynnie w trybie spokojnym i sportowym,
- czy nie występują nierówne zużycie opon oraz drgania przy hamowaniu,
- czy wszystkie tryby napędu i ustawienia M działają bez komunikatów błędów,
- czy auto nie uczestniczyło w poważnej kolizji i ma pełną dokumentację.
W przypadku samochodu tej klasy krótka jazda próbna nie wystarczy. Ja traktowałbym niezależną kontrolę przedzakupową jako obowiązkowy etap, nawet jeśli auto pochodzi z autoryzowanego salonu i wygląda perfekcyjnie.
X6 M Competition czy X6 M60i
Największym konkurentem dla wersji M nie jest wyłącznie Porsche Cayenne czy Mercedes-AMG GLE Coupé. Dla wielu kupujących bardziej racjonalnym wyborem będzie drugi wariant z tej samej rodziny, czyli X6 M60i xDrive.
| Cecha | X6 M Competition | X6 M60i xDrive |
|---|---|---|
| Moc | 625 KM | 530 KM |
| 0-100 km/h | 3,9 s | 4,3 s |
| Cena od | 770 000 zł | 596 000 zł |
| Charakter | Torowy, agresywny, bardzo sportowy | Szybki, luksusowy i bardziej uniwersalny |
| Komfort | Podporządkowany prowadzeniu | Łatwiejszy do zaakceptowania na co dzień |
Różnica w cenie wynosi około 174 000 zł, a osiągi M60i nadal są znakomite. Jeżeli samochód ma służyć głównie do jazdy po mieście, tras rodzinnych i okazjonalnych szybkich przejazdów, M60i będzie rozsądniejszym wyborem. Wersję Competition wybrałbym wtedy, gdy naprawdę zależy mi na ostrzejszym zawieszeniu, mocniejszych hamulcach, bardziej bezpośrednim układzie kierowniczym i możliwości wykorzystania auta na torze.
Dla kogo ten model ma rzeczywiście sens
X6 M Competition najlepiej pasuje do kierowcy, który chce połączyć osiągi samochodu sportowego z funkcjonalnością dużego SUV-a. To dobry wybór dla osoby regularnie podróżującej, ale jednocześnie czerpiącej przyjemność z mocnego przyspieszenia i szybkiej jazdy po krętych drogach.
Nie widzę natomiast dużego sensu w kupowaniu tego modelu wyłącznie dla wyglądu. Jeśli najważniejsze są prestiż, komfort i efektowna sylwetka, M60i zapewni większość codziennych wrażeń przy niższej cenie i łagodniejszym charakterze. Competition ma uzasadnienie wtedy, gdy kierowca będzie korzystał z jego potencjału, a nie tylko prezentował go przed restauracją.
Trzeba też zaakceptować wysokie koszty paliwa, opon, hamulców i ubezpieczenia. 625 KM nie jest dodatkiem bez konsekwencji. W zamian otrzymujemy jeden z najszybszych i najbardziej charakterystycznych SUV-ów coupé dostępnych w ofercie BMW.
Najrozsądniejsza konfiguracja zależy od tego, gdzie chcesz jeździć
Na drodze publicznej najwięcej sensu ma skonfigurowanie samochodu z dobrymi fotelami, kamerami, adaptacyjnymi systemami bezpieczeństwa i pakietem wyposażenia poprawiającym codzienny komfort. Ekstremalne dodatki stylistyczne robią wrażenie, ale nie zwiększają użyteczności auta tak bardzo jak właściwe ogumienie i sprawne hamulce.
Jeżeli planujesz wizyty na torze, warto przeznaczyć budżet na szkolenie z techniki jazdy oraz pakiet M Driver. Sama moc nie nauczy właściwego hamowania ani kontroli ciężkiego SUV-a na granicy przyczepności. Największą wartość daje świadome wykorzystanie możliwości samochodu, a nie kolejna opcja na liście wyposażenia.
Moja ocena jest prosta: X6 M Competition to niezwykle szybki, efektowny i technologicznie zaawansowany samochód, ale nie jest racjonalnym wyborem dla każdego. Kupując go, płaci się nie tylko za przestrzeń i luksus, lecz przede wszystkim za emocje, precyzję układu jezdnego oraz wyjątkowy charakter, którego spokojniejsza wersja M60i nie potrafi w pełni zastąpić.